O mnie - About me

Witam serdecznie, Nazywam się Wiola, studiuję projektowanie, a w wolnym czasie tworzę biżuterię z sutaszu, kamieni naturalnych i kryształków Swarovski. Staram się aby moje prace były dokładne, równiutkie i o interesującej formie. Moje klientki mówią, że na żywo wyglądają jeszcze ładniej :) Każdą pracę zabezpieczam przed wodą impregnatem, wysyłam w pudełeczku. 
Dzięki sutaszowi, można uzyskać bardzo różnorodne efekty, kolory, pięknie wygląda na kobietach, sama też uwielbiam nosić. Pozdrawiam!

I am cheerful and positive person who loves to surround yourself with beautiful things and design. I love animals, especially dogs. In addition to making jewelry I love taking pictures, designing and sewing clothes, making small furnitures or lamps. I am studying industrial design. Forever rush somewhere on the bike.
 I was a creative since childhood. Always with a pencil in my hand, drawing and painting. At the end of highschool I saw somewhere work in technique soutache and fell in love. I wanted to absolutely have and wear this jewelry, so I learned to do it. This is a difficult technique to master, but I am very patient perfectionist and I like to lose myself in my hobby. At the time when I learned to sew soutache cords (about 2010), there were not any tutorials on how to do it. I had to come up with it myself.
Now on I make jewelry in soutache technique for a long time.